(NE)ROZHOVOR S IZRAELSKÝM VEĽVYSLANCOM

Kým na trenčianskej Pohode bol s podporou izraelského veľvyslanectva na Slovensku postavený špeciálny diskusný stan Shalom Chaverim, ktorý mal v ľuďoch vytvárať pozitívny obraz o Izraeli, v palestínskom pásme Gazy sa dva dni predtým, 8. júla 2014, spustila vojenská operácia s názvom Protective Edge. Doteraz si vyžiadala životy 2100 Palestínčanov a viac ako 60 Izraelčanov. Obraz o tom, čo sa v Gaze deje, priniesol aj svetoznámy hudobník a producent Brian Eno vo svojom článku pre Guest Posts. „Dnes som videl plačúceho palestínskeho muža, ktorý držal igelitovú tašku mäsa. Bol to jeho syn. Chlapec bol roztrhaný izraelským raketovým útokom – zrejme pomocou novej bomby so stovkami malých oceľových šípok zabalených okolo výbušniny, ktoré z ľudí trhajú mäso. Chlapec sa volal Mohammed Khalaf al-Nawasra. Mal štyri roky. V tom momente som si uvedomil, že v tej taške by mohlo byť aj jedno z mojich detí, čo ma na dlhú dobu rozrušilo viac ako čokoľvek iné.“

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Tak ako v prípade nasledujúceho rozhovoru so Štefanom Harabinom, aj v príprave interview s izraelským veľvyslancom na Slovensku Jeho Excelenciou Alexandrom Ben-Zvim sme ponúkli priestor zástupcovi politickej a ideovej línie, s ktorou hlboko nesúhlasíme. K situácii v Gaze nám už na festivale Pohoda povedal: „Musím povedať – máme problémy s Palestínčanmi. Tak ako je napríklad trochu viac problémov v Sýrii či v Iraku. A prečo nikto nepovie: budeme bojkotovať Sýriu? Tam každý deň sto, dvesto alebo tristo ľudí zomrie, ale nikto o tom nehovorí, lebo to nie je sexi.“ Táto cynická, bagatelizujúca odpoveď nám nestačila, a tak sme ho požiadali o komplexnejší rozhovor. Žiaľ, hoci naše otázky dostal a pracoval s nimi, neskôr svoje rozhodnutie zmenil a na témy, ktoré dnes v spoločnosti mimoriadne rezonujú, reagovať odmietol. My vám prinášame aspoň znenie otázok, ktoré ostali bez odpovede.

 

 

  Vznik Štátu Izrael je spojený s mnohými krvavými udalosťami, z ktorých tá najhoršia je genocída v dedine Dejr Jásín, kde izraelské teroristické komandá zavraždili stovky civilných obetí, vrátane detí. Šéfovia izraelských teroristov z ​​oddielov Lechi a ​​Irgun Menachem Begin a Jicchak Šamir sa neskôr stali premiérmi Izraela. Boli rovnako organizátormi bombových teroristických útokov​ – mimochodom bombové útoky, ako vidno, nie sú iba vecou palestínskej intifády. Pri takýchto útokoch zavraždili aj množstvo civilistov, vrátane mierového vyjednávača Folka Bernadotteho, ktorý zachránil 27000 väzňov z koncentračných táborov. Ako možno vyžadovať medzinárodný rešpekt a úctu k štátu, dosadzujúceho si za svojich vrcholných predstaviteľov teroristov, ktorí nikdy neboli postavení pred spravodlivosť?

Prisľúbenú odpoveď na otázku veľvyslanec odmietol.

 

​ Nedávno ste sa na festivale Pohoda, kde sa prezentoval Izrael, s dešpektom odpovedali na otázku, čo vravíte na to, že hudobníci ako Annie Lennox, Rolling Stones, Elvis Costello či Roger Waters vystupujú proti izraelskej okupácii Palestíny a teroru v Gaze tak, že „Waters je síce svetoznámy hudobník, no to ešte neznamená, že je aj rozumný“. A čo potom filozof Martin Buber a Albert Einstein? Sionisti Einsteinovi dokonca navrhli, aby sa stal hlavou Izraela ako druhý prezident. Einstein to odmietol slovami: „Oveľa radšej by som videl rozumnú dohodu s Arabmi o spoločnom živote v mieri než vytvorenie židovského štátu.“ Problém teda je, že politika Izraela je vnímaná ako nelegitímny teror nielen „nerozumnými umelcami“, ale aj intelektuálnou elitou sveta, vrátane samotných židov. ​Tí dokonca tvrdia, že holokaust je boží trest za sionizmus. ​Nezdá sa vám toto ako obrovský problém?

Prisľúbenú odpoveď na otázku veľvyslanec odmietol.

 

  ​Kto má vlastne nárok na územie Palestíny? Rešpektujúc históriu vychádzame z faktov, že na jej území – vtedajšom Kanaáne – žili etnické skupiny a semitské kmene Filištíncov už v 4. tisícročí p. n. l. Pritom príchod židovských kmeňov na toto územie sa datuje na obdobie trinásteho storočia p. n. l. , čo je 2700 rokov potom, ako toto územie obývali iní ľudia. Biblia o tom pojednáva v knihe Exodus, kde sa Jozue a jeho ľudia zmocnili úrody a majetku Kanaánčanov, pričom ich obyvateľov vyvraždili. Nie je toto samotné uvedomenie už samo osebe veľkým rozporom, ktorý vážne spochybňuje sionistické nároky na územie Palestíny? Zvlášť sporné je to aj preto, že Svetová sionistická organizácia na čele s Theodorom Herzlom vôbec neuvažovala iba nad územím Palestíny. Židovský domov videla skôr v Argentíne, ale uvažovalo sa aj nad Cyprom, Kongom alebo Ugandou.

Prisľúbenú odpoveď na otázku veľvyslanec odmietol.

 

​ Kto sú vlastne tí, ktorí si dnes nárokujú územie Palestíny? Kto sú dnešní židia? Veď mnohé renomované zdroje, vrátane ČTK, priniesli informácie o tom, že predkami Židov nie sú Hebreji, ale turkotatárske kmene Chazarov pochádzajúce z oblasti Kaukazu a Kaspického mora. Vyplýva to aj z výskumov britského odborného magazínu Genome Biology and Evolution, ktorý uvádza, že dnešní aškenázski Židia, tvoriaci 90 % svetového židovského obyvateľstva, sú genetickými potomkami Chazarov, konvertovaných na judaizmus​. Navyše je preukázateľné, že po roku 70 n. l. Rimania de facto všetkých židov na území vtedajšej Palestíny buď zlikvidovali, alebo vyhnali. Na jej území neostal takmer nikto z pôvodného židovského obyvateľstva. Od toho obdobia uplynuli dve tisícročia, no okupovanie a útlak Palestíny sa navonok prezentuje ako odveký boj s oprávneným nárokom židov na územie Palestíny, z ktorého ich však nevyhnali ​ani Palestínčania, ani Arabi.

Prisľúbenú odpoveď na otázku veľvyslanec odmietol.

 

 ​Mnohí ľudia upozorňujú na obrovský vplyv izraelskej loby na dianie vo svete, vo svetovej politike, médiách, a najmä v ekonomike. Prieskum Richarda Cohena z Washington Post priniesol záväzné údaje – 60 percent zhromaždených verejných prostriedkov pre Demokratickú stranu a 35 percent takýchto financií pre republikánov pochádza od židovských a  proizraelských lobistických skupín. Samotný vznik Štátu Izrael sa uskutočnil tak, že už od začiatku 20. storočia sa utvárali finančné skupiny skupujúce pôdu Palestíny. Najvýznamnejšími z nich boli sionistický Židovský národný fond Keren kajemet le-Jisrael a Zakladajúci fond Keren ha-Jesod, ktoré boli kľúčovými sionistickými projektmi baróna Edmonda​ Jamesa de Rothschilda. Jeho finančnú moc azda netreba zvlášť zdôrazňovať. Nie je v tomto svetle existencia obrovskej politickej a finančnej moci židov predsa len reálnejšia ako jej bagatelizovanie oficiálnou propagandistickou líniou hlavného prúdu?

Prisľúbenú odpoveď na otázku veľvyslanec odmietol.

 

 Poďme k aktuálnej problematike okupovaného územia Gazy. Palestína, a zvlášť pásmo Gazy, je označované dokonca izraelskými organizáciami ako B’Tselem za najväčšie väzenie sveta. Zvláštny spravodajca OSN John Dugard prehlásil, že izraelské zákony a konanie Izraelčanov na okupovaných územiach bezpochyby pripomínajú apartheid. V súčasnosti sme svedkami ďalších masívnych útokov na husto osídlené pásmo Gazy. Vy sám ste sa prednedávnom vyjadrili, že izraelské vojenské útoky by mali na dlhšie priniesť pokoj. V tejto súvislosti mi nedá, aby som neuviedol slová rešpektovaného svetového politológa židovského pôvodu Noama Chomského. Ten povedal, že kým Izrael využíva sofistikované letecké útoky, satelitmi navigované rakety explodujúce v školách, husto osídlených oblastiach, nemocniciach, utečeneckých táboroch a likviduje nimi populáciu, ktorá nemá žiadne sofistikované lietadlá, navigované rakety, protivzdušnú obranu, ani armádu – vraví tomu VOJNA. V skutočnosti o žiadnu vojnu nejde, ide o masaker. Ku katastrofálnemu obrazu Izraela vo svete navyše prispeli aj fotografie izraelských civilistov pobavene sledujúcich výbuchy izraelských rakiet v Gaze. Ako môžete žiadať o medzinárodný rešpekt a podporu v takejto situácii?

Prisľúbenú odpoveď na otázku veľvyslanec odmietol.

 

  Jedným z najhorších zločinov Izraela je nepochybne používanie bieleho fosforu. Novinárka Esther Saubová, laureátka Liberty Award, priniesla pre stanicu ARD šokujúce informácie a reportáže o používaní tejto zakázanej chemickej látky proti civilnému obyvateľstvu v Gaze. Chris Cobb-Smith, vojenský analytik Amnesty International, uviedol, že v pásme Gazy je používaná zbraň hromadného ničenia na husto osídlené obytné priestory. Ako sa vôbec dá ospravedlniť používanie bieleho fosforu prinášajúceho obrovské utrpenie zasiahnutých osôb, vrátane detí, ktorých zohavené telá mnohé fotografie a filmy zdokumentovali a obleteli celý svet? Ako je možné, že tento konflikt je médiami prezentovaný tak jednostranne?

​Prisľúbenú odpoveď na otázku veľvyslanec odmietol.

 

​ Hnutie Hamas je ochotné vyhlásiť prímerie s Izraelom. Je reálna dohoda s Hamasom na dlhodobé  uzmierenie, a nie iba dočasné prerušenie vzájomných útokov a návrat k opätovnému napätiu? Ste ochotní ustúpiť v militantnej politike voči Palestínčanom a rokovať s nimi ako s rovnocenným partnerom?

Prisľúbenú odpoveď na otázku veľvyslanec odmietol.

 

  ​Dohodu medzi Izraelom a Hamasom sprostredkúvajú egyptské tajné služby. Máte teraz po páde Moslimského bratstva s Egyptom lepšie vzťahy a je pre vás generál Sisi prijateľnejší? Podieľal sa Izrael na uchopení moci generálom Sisim v Egypte?

Prisľúbenú odpoveď na otázku veľvyslanec odmietol.

 

 Americký židovský politológ profesor Finkel-stein upozorňuje na fakt, že pamiatka holokaustu je zneužívaná ako ideologická zbraň a zásterka, ktorá Izraelu umožňuje páchať nemenej obludné zločiny ako páchali nacisti. Finkelstein dokonca upozorňuje na fakt, že skutočné obete holokaustu odškodňované nie sú, pretože peniaze z finančného vyrovnania na ich úkor putujú do pokladníc ​​politických a finančných skupín, ktoré nazýva gangmi plutokratov a chuligánov. Nachum Goldman, niekdajší prezident Svetovej sionistickej organizácie, v roku 1982 povedal, že ospravedlňovať teror a útoky voči iným „shoahom“ (holokaustom) je „hillul hashem“ (svätokrádež), čo je neprípustné. Ako vnímate túto tému a jej zneužívanie? 

Prisľúbenú odpoveď na otázku veľvyslanec odmietol.

 

​ Nie je načase priznať si podiel na niektorých konfliktoch a krviprelievaniach v minulosti ako VOSR, ukrajinský hladomor alebo vojny na Blízkom východe a ospravedlniť sa, ako napríklad Vatikán za inkvizíciu a procesy? Nepomohlo by to imidžu Štátu Izraela a celkovému vnímaniu židovského národa?

Prisľúbenú odpoveď na otázku veľvyslanec odmietol.

ZDIEĽAŤ