LOŽ O SREBRENICI

​Nedávno som sa spriatelil s veľmi významnou srbskou spisovateľkou a bojovníčkou za ľudské práva, Ljiljanou Bulatović. Kedysi sa priatelila s Josipom Brozom Titom, s Miloševićom i Karadžićom. Bola jedinou spojkou generála Ratka Mladića, ktorému zo všetkých síl pomáha dostať sa z Haagu. Kolega Ratko Sudecký s ňou spravil rozhovor, ktorého celá podoba vyjde v júlovom čísle ZEM&VEK.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Čo sa podľa vás v Srebrenici skutočne stalo?

Zo Srebrenice najprv moslimovia vyhnali Srbov. Zavraždili srbského poslanca Zekića, ktorý rokoval o mieri. Potom prišlo ešte niekoľko útokov na srbské rodiny, v dôsledku čoho Srbi z mesta ušli. Moslimovia tam vyvraždili 3238 Srbov. Následne osídlili Srebrenicu svojimi utečencami z iných oblastí. Títo utečenci tam nechceli dlho ostať a snažili sa o návrat domov, ale ich vlastní ľudia zabili každého, kto sa pokúsil mesto opustiť. Keď ho nakoniec obkľúčili srbské vojská, UNPROFOR mal moslimov odzbrojiť, lenže oni odovzdali len staré nefunkčné zbrane a tie, do ktorých nemali muníciu. Mám dokument moslimského veliteľa Sefera Halilo-vića, ktorý to potvrdzuje. Ďalší moslimský veliteľ, ktorého potom súdili v Haagu a nakoniec prepustili na slobodu, Naser Orić, ešte v roku 1994 napísal knihu Genocída v Srebrenici, ktorú vydal v Rakúsku – teda o rok skôr, ako sa tam niečo aj reálne stalo! Neskôr som zistila, že túto knihu v skutočnosti napísal nejaký profesor Nijaz Mašin a Orić si ju privlastnil. Túto knihu mám a dá sa kúpiť aj na internete.

V roku 1993 americký prezident Bill Clinton ponúkol bosnianskemu prezidentovi Alijovi Izetbegovićovi dohodu: keď zabezpečí, aby niekde bolo 5-tisíc moslimských obetí, NATO spustí letecké útoky na srbské pozície. Potvrdil to vo svojej knihe vojnový primátor Srebrenice.

Je to tak. Existuje aj videozáznam, v ktorom Alija žiada od Clintona leteckú podporu. Potom sa vrátil do Sarajeva, kde zvolal poradu, ktorá mala určiť, kde a ako týchto ľudí obetujú. A Hakija Meholjić, ktorý bol vtedy šéfom väzníc a koncentračných táborov, sa teraz stáva hrdinom, lebo tento fakt zverejnil. Avšak existujú tímy mimovládnych organizácií, ktoré robia všetko preto, aby mýtus o Srebrenici udržali. Učia ženy, ako majú klamať a hrať, aby nezainteresovaných ľudí presvedčili o tom, že v Srebrenici bola genocída. Tieto ženy cestujú po svete a každého presviedčajú svojimi slzami. Nedávno boli v Južnej Amerike. Kto im ich cesty hradí? Jednoducho ide o cielenú lož, ktorá má prevalcovať pravdu. V skutočnosti moslimovia zo Srebrenice po nociach prepadali Srbov v okolitých dedinách, lúpili tam a vraždili. Tieto srbské obete neskôr predstavili ako moslimov, ktorých vyvraždili Srbi. Generál Mladić dal týmto vrahom šancu, aby zložili zbrane, že im umožní odchod z mesta. Lenže oni odmietli a čelili útoku srbských síl. Dve skupiny sa v noci pokúsili opustiť mesto. Jedna skupina išla vrchom kopca, druhá spodkom. Neskôr sa stretli a v presvedčení, že narazili na Srbov, začali jedni po druhých strieľať, až sa všetci pozabíjali. Potvrdil mi to jeden moslimský dôstojník, ktorý o tom napísal knihu a Naser Orić sa ho štyri razy pokúsil zabiť, aby pravda nevyšla najavo.

ZDIEĽAŤ